środa, 28 marca 2012

Kocie indywidualności, kocie charaktery :)

Przeglądałam zasoby Internetu w poszukiwaniu definicji kocich charakterów. Bardzo mnie to ciekawi, gdyż chciałabym zrobić studia podyplomowe ze spacjalizacji Psycholog Zwierzęcy z ukierunkowaniem właśnie na koty.

Każdy posiadacz kota wie, że nie ma dwóch takich samych kotów, każdy jest indywidualny. Jeden jest kochanym towarzyszem codzienych czynności, drugi jest gadułą, trzeci chowa się w najciemniejsze miejsce gdy zwróci się na niego uwagę etc. W głowie kojarzy mi się analogia do ludzi - również ludzkich charakterow jest tak wiele jak samych ludzi. Można jednak spróbować pokusić się o stworzenie pewnych kategorii, do których można przyporządkować pewne kocie zachowania.

Na stronie  http://www.zoopsycholog.com/ znalazłam ciekawe zestawienie kocich charakterów i chcialabym je tu przytoczyć. Wydaje się bardzo adekwatne :)

Lokator
Ten kot chodzi własnymi drogami, przychodzi i odchodzi, nigdy nie narzeka ,prawie zawsze przebywa w domu nocą i mocno śpi .Lokator to typ dla tych, którzy twierdzą ,że koty nie przywiązują się tak jak psy. Lokator najbardziej kocha cię ,gdy otwierasz puszkę z jedzeniem lub przygotowujesz kanapkę z tuńczykiem. Zasypia na twoich kolanach wieczorem, jeżeli jest mu ciepło i przewiduje, że nie będziesz się ruszać.

Sfinks
Nigdy nie dowiesz się, co myśli o życiu. Tajemniczy wyraz jego pyszczka jest niezmienny; zawsze wydaje się zadowolony, ale w jego głowie  dzieje się wiele rzeczy-zwracaj uwagę na subtelne zmiany w jego zachowaniu. Kot-sfinks jest dość przyjacielski, ale chętnie znika i patroluje swoje terytorium.
Kawałek ŁINIEGO, ale tylko kawalek :) raczej to kot również przytulanka, tyle że woli przebywać bardziej przy człowieku aniżeli na nim (np. na kolanach). Zawsze wydaje się być zadowolony, przekrzywia główkę jak się do niego mówi, jakby uważnie słuchał, wywraca się do góry kołami, jest szczęśliwy, gdy okaże sie mu zainteresowanie.  Ale ma w sobie też coś z przytulanki i kociego indywidualisty. Jego charakter najciężej skategoryzować. Jak znajdę jakiś adekwatny opis, napewno się nim podzielę.


Mój kotek Łini, tu akurat nie w pozycji sfinksa ;) ale wylegujący się na krześle, przeznaczonym już tylko do kociego użytku (lepiej na nim nie siadać;) )

Worek fasoli
Ten kot wygląda jak worek wypchany fasolą. Sypia na grzebiecie z łapami wyciągniętymi do góry i nawet wybuch bomby w pobliżu wywołałby zaledwie nieznaczny ruch jego wąsów. Toleruje wszystkich nowych przybyszów w domu z westchnieniem rezygnacji i w zasadzie nie utrzymuje kontaktów z innymi kotami, chyba, że jest to konieczne ( na przykład w trakcie posiłków itp.).

Nerwusek
Ten typ kota reaguje na każdy, nawet najsłabszy dźwięk czy poruszenie, a poza tym wydaje się zrelaksowany. Dużo czasu spędza w domu śpiąc i wychodzi tylko wtedy, gdy pracujesz w ogrodzie lub gawędzisz z sąsiadami. Zawsze siedzi koło ciebie, chociaż unika twoich kolan.

Komik
Kto powiedział, że koty nie maja poczucia humoru? Życie z komikiem to źródło ciągłej zabawy. To akrobata, przyjmujący najbardziej absurdalne pozycje w czasie snu, ze skłonnością do zrzucania różnych przedmiotów z monotonną regularnością. Ten kot bawi się czymkolwiek i ma nieskończenie dużo energii, wpada w poślizgi na kuchennej podłodze w pogoni za czymś obrzydliwym wyciągniętym spod lodówki. Właściciele często określają kota-komika mianem słodkiego wariata a on po prostu cieszy się życiem.

Dr Jeckyll i Mr Hyde
To najbardziej kochający i uczuciowy kot w stosunku do właściciela, ale bandyta i awanturnik wobec przedstawicieli swojego gatunku. Wydaje się doznawać sadystycznej przyjemności walcząc, torturując i terroryzując inne koty. Za szczególne zabawne uważa nękanie starszych osobników. Włamuje się  do obcych domów i kradnie jedzenie ,zastraszając przy tym mieszkające tam koty. Najlepiej czuje się wtedy ,gdy w procederze nie przeszkadzają mu nadmiernie opiekuńczy właściciele atakowanego przeciwnika.

Kapryśnik
Ten kot domaga się miłości okazjonalnie, a zasadniczo trzyma się na uboczu. Jest szczęśliwy, gdy zwraca się na niego uwagę, ale musi się to odbywać na jego warunkach. Czasami całkowicie ignoruje opiekuna, by po chwili nie odstępować go na krok; to bardzo utrudnia właścicielom poznanie stanu wzajemnych relacji

Schizol
Ten typ kota łasi się wokół twoich nóg, ale jeśli ośmielisz się go dotknąć, podrapie cię po twarzy. Schizol jest mistrzem w wysyłaniu mylących sygnałów; często siedzi na twoich kolanach, ale potrafi cię ugryźć i podrapać, jeżeli będziesz głaskać go o sekundę za długo. Właściciele takich kotów z reguły wierzą, że ich podopieczni musieli być źle traktowani jako kocięta, ale taka teoria rzadko kiedy się potwierdza.

Panikarz
Ten typ kota mógłby być nawet drobina pyłu , biorąc pod uwagę ilość czasu , którą spędza pod twoim łóżkiem. Wychodzi głownie w nocy , albo wtedy, gdy jesteś w innej części domu, o ile się nie ruszasz. Znika natychmiast, gdy dzwoni dzwonek, i pokazuje się dopiero następnego dnia.

Przytulanka
Ten kot zachowuje się tak, jakby ktoś umieścił mu na brzuchu taśmę klejącą, gdyż większość czasu spędza przyklejony do ciebie. Chodzi za tobą wszędzie, śpi z tobą w łóżku, mruczy, ślini się i ugniata łapkami twój brzuch. To maminsynek, który traci apetyt, gdy tylko gdzieś wyjeżdżasz, ale ty nigdzie nie wyjeżdżasz , prawda? Uważasz ,że kot usechłby z tęsknoty, gdyby trzeba było go gdzieś na jakiś czas zostawić.
MÓJ GUCIO :)) to taka przytulanka. Dodam, że straszna zniego gaduła, zawołany zawsze przyjdzie, powie swoje miaaaau? i przytuli się. Zawsze jest gotowy do bycia wziętym na ręce, nigdy nie marudzi. Jak tylko kładę się do łóżka, w mgnieniu oka przychodzi ułożyć się w pościeli :) Ale dodatkowo jest zawsze sklonny do zabawy :) (domieszka komika) Uwielbia gumki do włosów, nosi je w pyszczku :)

Gucio - taka to właśnie kocia przytulanka :) w każdej pozycji uśnie, byle na człowieku. I weź tu się porusz ;)
Arystokrata
Ten kot wygląda jakby nie mógł się nadziwić twojej bezczelności, że śmiesz go dotykać. Taki kontakt napawa go wręcz odrazą. Często znika w sobie tylko znanych miejscach, by być jak najdalej od ciebie.
Kawałek charakteru mojej FIFI... niestety. Ale i tak jest kochana :)

Fifi - najlepiej odpoczywa pod stołem w miejscu, skąd trudno ją wyciągnąć i pogłaskać :)
Wojownik
Ten kot jest milutki i słodki do czasu, gdy próbujesz podać mu tabletkę lub zrobić zastrzyk. Wówczas okazuje się, że ma przynajmniej cztery razy więcej łap, zębów i pazurów, i potrafi tak manewrować swoim ciałem, aby cię skutecznie zranić. Jakakolwiek interwencja ze strony opiekuna lub lekarza wymaga podania mu środków uspokajających. We wszystkich dokumentach u swojego lekarza ma adnotację ”Uwaga, ostrożnie”. Wiele typów kotów raz na jakiś czas odkrywa w sobie prawdziwego wojownika.

Treser
Potrafi zmusić cię do skakania przez obręcz. To kot, który żąda całkowitej uległości i dysponuje całym arsenałem pokrętnych sposobów, aby właściciel był mu posłuszny. Jeśli masz takiego kota, zapewne bardzo go kochasz i wcale nie zdajesz sobie sprawy, że prawdopodobnie śmieje się za twoimi plecami

Wieczny wędrowiec
Nazwa może dziwaczna, ale każdy w swoim życiu spotkał kota-włóczęgę .Koty tego typu, bez względu na to ,jakimi sposobami próbujesz je przegonić z progu domu, sprawiają wrażenie mnicha tybetańskiego, który posiadł , nie wiadomo jaka mądrość. To te owiane legendą stworzenia, które pojawiają się nie wiadomo skąd, wkraczają w twoje życie i natychmiast całkowicie przystosowują się do życia w Twoim domu. Nikt nie wie , skąd przychodzą , ale długo się je pamięta, gdy odejdą. Chodzą z tobą na spacery i podnoszą cię na duchu, gdy jesteś w dołku.
Oczywiście powyższe charakterystyki nie wyczerpują wszystkich kocich typów.

A jakie charaktery mają Wasze koty? Czy zmieszczą się całkowicie w przytoczonej klasyfikacji, czy są jeszcze inne? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za pozostawiony komentarz :)