Adopcja kota

Zwierzę to nie zabawka. To żywa istota, która myśli i czuje tak samo jak człowiek z tą tylko różnicą, że nie potrafi tego wyrazić słowami. Dlatego też decyzja o adopcji zwierzaka musi być przemyślana i nie może być decyzją chwili.

Współcześnie adopcja zwierząt nie jest czymś niezwykłym; trend odpowiedzialnego przyjmowania zwierzaków pod swój dach przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie skala bezdomności jest o wiele mniejsza. Sprawdźmy, na co trzeba być przygotowanym zanim dokonamy wyboru.

Wybierz rozsądnie!
Podstawową zasadą adopcji jakiegokolwiek żywego zwierzęcia jest rozsądne i przemyślane podejście do tematu. Zwierzę po nieudanej adopcji, gdy musi wrócić np. do schroniska czy przepełnionego domu tymczasowego, cierpi podobnie jak człowiek. Z tego powodu adopcja powinna być przemyślana i uzgodniona przez wszystkich członków rodziny. Adoptowanie kota z powodu nagłej zachcianki, porywu serca czy ulegania wpływom dzieci jest z gruntu skazane na niepowodzenie – zwierzę wiele zmieni w naszym życiu i musimy być na to przygotowani.

Proces adopcyjny
Przede wszystkim musimy ustalić, jakiego kota chcemy adoptować. Jeśli decydujemy się na kociaka, warto adoptować od razu dwa. Koty będą się sobą zajmować i będą mniej absorbujące. Dorosłe koty mają zwykle ustabilizowany charakter i możemy dobrać takiego, który sprawdzi się w domu z dzieckiem, psem czy innymi zwierzętami. Odpowiednich kotów możemy szukać przez portal adopcyjny zwierząt np. http://greypet.com, w pobliskiej fundacji, np. https://kotyumagdy.wordpress.com czy schronisku. Adopcji zwierzęcia podjąć może się jedynie osoba pełnoletnia, ponieważ niezbędne jest spisane danych z dowodu do umowy adopcyjnej, którą podpisuje się po wybraniu kota i spełnieniu wszystkich wymagań. Często fundacje organizują w naszym domu wizytę przed adopcyjną, której pozytywne przejście jest warunkiem otrzymania kota.

Wizyta przed i po adopcyjna
Woluntariusze opiekujący się danym zwierzakiem w schronisku czy w fundacji chcą sprawdzić, w jakich warunkach będzie on żył u nowych właścicieli. Dlatego też umawiają się na odwiedziny zanim zwierzak zamieszka w danym domu (wizyta przed adopcyjna). Podczas wizyty po adopcyjnej, woluntariusz przychodzi już po jakimś czasie do domu, aby zobaczyć, jak zaaklimatyzowało się zwierzę w nowych warunkach.

Przygotowanie domu
Nie należy zapominać o przygotowaniu domu. Trzeba przede wszystkim wyznaczyć kotu spokojne miejsce, w którym może się ukryć na początku. Adopcja kota jest zwykle związana ze stresem, dlatego kota nie należy do niczego zmuszać. Przy kotach niewychodzących niezbędne jest zabezpieczenie okien i drzwi, aby podopieczni nie wydostali się na zewnątrz. Nieprawdą jest, że kot zawsze spada na cztery łapy i nic mu się nie dzieje. Nie potrafi on myśleć przewidująco, zobaczy przelatującego ptaka za oknem i ... nieszczęście gotowe. Często zabezpieczenie balkonu i okien jest jednym z ważniejszych wymogów podczas adopcji.
Należy pamiętać o wyposażeniu domu w kuwetę, miski, zabawki dla kota oraz drapak.

Gdy kot do nas trafi i się zaadaptuje, pozostaje nam tylko cieszyć się nowym domownikiem i sprawować nad nim odpowiedzialną opiekę do końca jego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za pozostawiony komentarz :)